Alberta | |
---|---|
Old subdivisions | New subdivisions |
Acadia Municipal District Airdrie Athabasca County Banff Improvement District Barrhead County Beaver County Big Lakes Municipal District Bighorn Municipal District Birch Hills County Bonnyville Municipal District Brazeau County Brooks Calgary Camrose Camrose County Cardston County Clear Hills Municipal District Clearwater County Cold Lake Crowsnest Pass Municipality Cypress County Edmonton Elk Island Improvement District Fairview Municipal District Flagstaff County Foothills Municipal District Fort Saskatchewan Forty Mile County Grande Prairie Grande Prairie County Greenview Municipal District Jasper Improvement District Jasper Municipality Kananaskis Improvement District Kneehill County Lac La Biche County Lac Sainte Anne County Lacombe County Lamont County Leduc Leduc County Lesser Slave River Municipal District Lethbridge Lethbridge County Lloydminster Mackenzie County Medicine Hat Minburn County Mountain View County Newell County Northern Lights Northern Sunrise County Opportunity Municipal District Paintearth County Parkland County Peace Municipal District Pincher Creek Municipal District Ponoka County Provost Municipal District Ranchland Municipal District Red Deer Red Deer County Rocky View County Saddle Hills County Saint Albert Saint Paul County Smoky Lake County Smoky River Municipal District Special Area 2 Special Area 3 Special Area 4 Spirit River Municipal District Spruce Grove Starland County Stettler County Strathcona County Sturgeon County Taber Municipal District Thorhild County Two Hills County Vermilion River County Vulcan County Wainwright Municipal District Warner County Waterton Improvement District Westlock County Wetaskiwin Wetaskiwin County Wheatland County Willmore Wilderness Improvement District Willow Creek Municipal District Wood Buffalo Improvement District Wood Buffalo Regional Municipality Woodlands County Yellowhead County |
Municipal District of Acadia Athabasca County Banff Improvement District County of Barrhead Beaver County Big Lakes County Municipal District of Bighorn Birch Hills County Municipal District of Bonnyville Brazeau County Camrose County Cardston County Clear Hills County Clearwater County Cold Lake Improvement District Municipality of Crowsnest Pass Cypress County Edmonton Elk Island Improvement District Municipal District of Fairview Flagstaff County Municipal District of Foothills County of Forty Mile Grande Prairie County Municipal District of Greenview Jasper County Jasper Improvement District Kananaskis Improvement District Kneehill County Lac la Biche County Lac Ste. Anne County Lacombe County Lamont County Leduc County Municipal District of Lesser Slave River Lethbridge County Mackenzie County County of Minburn Mountain View County County of Newell County of Northern Lights Northern Sunrise County Municipal District of Opportunity County of Paintearth Parkland County Municipal District of Peace Municipal District of Pincher Creek Ponoka County Municipal District of Provost Municipal District of Ranchland Red Deer County Rocky View County Saddle Hills County County of St. Paul Smoky Lake County Municipal District of Smoky River Special Area No. 2 Special Area No. 3 Special Area No. 4 Spirit River County Starland County County of Stettler Strathcona County Sturgeon County Municipal District of Taber Thorhild County County of Two Hills Vermilion River County Vulcan County Municipal District of Wainwright Warner County Waterton Improvement District Westlock County County of Wetaskiwin Wheatland County Willmore Wilderness Improvement District Municipal District of Willow Creek Wood Buffalo Improvement District Wood Buffalo Regional Municipality Woodlands County Yellowhead County |
British Columbia |
Old subdivisions | New subdivisions |
Alberni-Clayoquot Regional District Bulkley-Nechako Regional District Capital Regional District Cariboo Regional District Central Coast Regional District Central Kootenay Regional District Central Okanagan Regional District Columbia-Shuswap Regional District Comox Valley Regional District Cowichan Valley Regional District East Kootenay Regional District Fraser-Fort George Regional District Fraser Valley Regional District Greater Vancouver Regional District Kitimat-Stikine Regional District Kootenay Boundary Regional District Mount Waddington Regional District Nanaimo Regional District North Okanagan Regional District Northern Rockies Regional District Okanagan-Similkameen Regional District Peace River Regional District Powell River Regional District Skeena-Queen Charlotte Regional District Squamish-Lillooet Regional District Stikine Region Strathcona Regional District Sunshine Coast Regional District Thompson-Nicola Regional District |
Alberni-Clayoquot Regional District Bulkley-Nechako Regional District Capital Regional District Cariboo Regional District Central Coast Regional District Central Kootenay Regional District Central Okanagan Regional District Columbia-Shuswap Regional District Comox Valley Regional District Cowichan Valley Regional District East Kootenay Regional District Fraser-Fort George Regional District Fraser Valley Regional District Greater Vancouver Regional District Kitimat-Stikine Regional District Kootenay Boundary Regional District Mount Waddington Regional District Nanaimo Regional District North Okanagan Regional District Northern Rockies Regional District Okanagan-Similkameen Regional District Peace River Regional District Powell River Regional District Skeena-Queen Charlotte Regional District Squamish-Lillooet Regional District Stikine Regional District Strathcona Regional District Sunshine Coast Regional District Thompson-Nicola Regional District |
Manitoba |
Old subdivisions | New subdivisions |
Division No. 1 Division No. 2 Division No. 3 Division No. 4 Division No. 5 Division No. 6 Division No. 7 Division No. 8 Division No. 9 Division No. 10 Division No. 11 Division No. 12 Division No. 13 Division No. 14 Division No. 15 Division No. 16 Division No. 17 Division No. 18 Division No. 19 Division No. 20 Division No. 21 Division No. 22 Division No. 23 |
Rural Municipality of Alexander Rural Municipality of Alonsa Rural Municipality of Argyle Rural Municipality of Armstrong Rural Municipality of Bifrost-Riverton Rural Municipality of Boissevain-Morton Rural Municipality of Brenda-Waskada Rural Municipality of Brokenhead Rural Municipality of Cartier Rural Municipality of Cartwright-Roblin Town of Churchill Rural Municipality of Clanwilliam-Erickson Rural Municipality of Coldwell Rural Municipality of Cornwallis Rural Municipality of Dauphin Rural Municipality of De Salaberry Rural Municipality of Deloraine-Winchester Duck Mountain Provincial Park Rural Municipality of Dufferin Rural Municipality of East St. Paul Rural Municipality of Ellice-Archie Rural Municipality of Elton Rural Municipality of Emerson-Franklin Rural Municipality of Ethelbert Rural Municipality of Fisher City of Flin Flon Rural Municipality of Flin Flon-Snow Lake-Kelsey Rural Municipality of Gilbert Plains Town of Gillam Rural Municipality of Gimli Rural Municipality of Glenboro-South Cypress Rural Municipality of Glenella-Lansdowne Rural Municipality of Grahamdale Town of Grand Rapids Rural Municipality of Grandview Rural Municipality of Grassland Rural Municipality of Grey Grindstone National Park and Lake Manitoba unorganized Rural Municipality of Hamiota Rural Municipality of Hanover Rural Municipality of Harrison Park Rural Municipality of Headingley Rural Municipality of Hillsburg-Roblin-Shell River Rural Municipality of Kelsey Rural Municipality of Killarney-Turtle Mountain Rural Municipality of La Broquerie Rural Municipality of Lac du Bonnet Lake Winnipeg unorganized Rural Municipality of Lakeshore Town of Leaf Rapids Rural Municipality of Lorne Rural Municipality of Louise Town of Lynn Lake Rural Municipality of Macdonald Rural Municipality of McCreary Rural Municipality of Minitonas-Bowsman Rural Municipality of Minto-Odanah Rural Municipality of Montcalm Rural Municipality of Morris Rural Municipality of Mossey River Rural Municipality of Mountain Mystery Lake Local Government District Rural Municipality of Norfolk-Treherne North Central Manitoba unorganized Rural Municipality of North Cypress-Langford North Manitoba unorganized Rural Municipality of North Norfolk Rural Municipality of Oakland-Wawanesa Rural Municipality of Oakview Rural Municipality of Pembina Rural Municipality of Piney Rural Municipality of Pipestone Rural Municipality of Portage la Prairie Rural Municipality of Prairie Lakes Rural Municipality of Prairie View Rural Municipality of Reynolds Rural Municipality of Rhineland Riding Mountain National Park Rural Municipality of Riding Mountain West Rural Municipality of Ritchot Rural Municipality of Riverdale Rural Municipality of Rockwood Rural Municipality of Roland Rural Municipality of Rosedale Rural Municipality of Rossburn Rural Municipality of Rosser Rural Municipality of Russell-Binscarth Rural Municipality of Sifton Rural Municipality of Snow Lake Rural Municipality of Souris-Glenwood Rural Municipality of Springfield Rural Municipality of St. Andrews Rural Municipality of St. Clements Rural Municipality of St. François Xavier Rural Municipality of St. Laurent Rural Municipality of Stanley Rural Municipality of Ste. Anne Rural Municipality of Ste. Rose Rural Municipality of Stuartburn Rural Municipality of Swan Valley West Rural Municipality of Taché Rural Municipality of Thompson Rural Municipality of Two Borders Rural Municipality of Victoria Rural Municipality of Victoria Beach Rural Municipality of Wallace-Woodworth Rural Municipality of West Interlake Rural Municipality of West St. Paul Rural Municipality of WestLake-Gladstone Rural Municipality of Whitehead Rural Municipality of Whitemouth Whiteshell unorganized City of Winnipeg Rural Municipality of Woodlands Rural Municipality of Yellowhead |
New Brunswick |
Old subdivisions | New subdivisions |
Albert County Carleton County Charlotte County Gloucester County Kent County Kings County Madawaska County Northumberland County Queens County Restigouche County Saint John County Sunbury County Victoria County Westmorland County York County |
Albert County Carleton County Charlotte County Gloucester County Kent County Kings County Madawaska County Northumberland County Queens County Restigouche County Saint John County Sunbury County Victoria County Westmorland County York County |
Newfoundland and Labrador |
Old subdivisions | New subdivisions |
Division No. 1 Division No. 2 Division No. 3 Division No. 4 Division No. 5 Division No. 6 Division No. 7 Division No. 8 Division No. 9 Division No. 10 Division No. 11 |
Division No. 1 Division No. 2 Division No. 3 Division No. 4 Division No. 5 Division No. 6 Division No. 7 Division No. 8 Division No. 9 Division No. 10 Division No. 11 |
Nova Scotia |
Old subdivisions | New subdivisions |
Annapolis County Antigonish County Cape Breton County Colchester County Cumberland County Digby County Guysborough County Halifax County Hants County Inverness County Kings County Lunenburg County Pictou County Queens County Richmond County Shelburne County Victoria County Yarmouth County |
Annapolis County Antigonish County Cape Breton County Colchester County Cumberland County Digby County Guysborough County Halifax County Hants County Inverness County Kings County Lunenburg County Pictou County Queens County Richmond County Shelburne County Victoria County Yarmouth County |
Northwest Territories |
Old subdivisions | New subdivisions |
Dehcho Region Inuvik Region North Slave Region Sahtu Region South Slave Region |
Dehcho Region Inuvik Region North Slave Region Sahtu Region South Slave Region |
Nunavat |
Old subdivisions | New subdivisions |
Kitikmeot Region Kivalliq Region Qikiqtaaluk Region |
Kitikmeot Region Kivalliq Region Qikiqtaaluk Region |
Ontario |
Old subdivisions | New subdivisions |
Algoma District Barrie Belleville Brant County Brockville Bruce County Municipality of Chatham-Kent City of Brantford City of Greater Sudbury City of Haldimand County City of Hamilton City of Kawartha Lakes City of Norfolk County City of Ottawa City of Toronto Cochrane District Dufferin County Durham Regional Municipality Elgin County Essex County Frontenac County Gananoque Grey County Guelph Haliburton County Halton Regional Municipality Hastings County Huron County Kenora District Kingston Lambton County Lanark County Leeds and Grenville United Counties Lennox and Addington County London Manitoulin District Middlesex County Muskoka District Municipality Niagara Regional Municipality Nipissing District Northumberland County Orillia Oxford County Parry Sound District Peel Regional Municipality Pembroke Perth County Peterborough Peterborough County Prescott Prescott and Russell United Counties Prince Edward County Quinte West Rainy River District Renfrew County Simcoe County Smiths Falls St. Marys St. Thomas Stormont Dundas and Glengarry U Counties Stratford Sudbury District Thunder Bay District Timiskaming District Waterloo Regional Municipality Wellington County Windsor York Regional Municipality |
Algoma District Brant County Bruce County Municipality of Chatham-Kent Haldimand County City of Hamilton City of Kawartha Lakes Norfolk County City of Ottawa City of Toronto Cochrane District Dufferin County Durham Regional Municipality Elgin County Essex County Frontenac County Grey County Haliburton County Halton Regional Municipality Hastings County Huron County Kenora District Lambton County Lanark County Leeds and Grenville United Counties Lennox and Addington County Manitoulin District Middlesex County Muskoka District Municipality Niagara Regional Municipality Nipissing District Northumberland County Oxford County Parry Sound District Peel Regional Municipality Perth County Peterborough County Prescott and Russell United Counties Prince Edward County Rainy River District Renfrew County Simcoe County Stormont, Dundas and Glengarry United Counties Sudbury District Thunder Bay District Timiskaming District Waterloo County Wellington County York Regional Municipality |
Prince Edward Island |
Old subdivisions | New subdivisions |
Kings County Prince County Queens County |
Kings County Prince County Queens County |
Québec |
Old subdivisions | New subdivisions |
Abitibi Abitibi-Ouest Acton Antoine-Labelle Argenteuil Arthabaska Avignon Basse-Cote-Nord Beauce-Sartigan Beauharnois-Salaberry Becancour Bellechasse Bonaventure Brome-Missisquoi Caniapiscau Charlevoix Charlevoix-Est Coaticook D'Autray Deux-Montagnes Drummond Eeyou Istchee Gatineau Jamesie Joliette Kamouraska Kativik L'Assomption L'Erable L'Ile-d'Orleans L'Islet La Cote-de-Beaupre La Cote-de-Gaspe La Haute-Cote-Nord La Haute-Gaspesie La Haute-Yamaska La Jacques-Cartier La Matapedia La Mitis La Nouvelle-Beauce La Riviere-du-Nord La Tuque La Vallee-de-l'Or La Vallee-de-la-Gatineau La Vallee-du-Richelieu Lac-Saint-Jean-Est Lajemmerais Laval Le Bas-Richelieu Le Domaine-du-Roy Le Fjord-du-Saguenay Le Granit Le Haut-Richelieu Le Haut-Saint-Francois Le Haut-Saint-Laurent Le Rocher-Perce Le Val-Saint-Francois Les Iles-de-la-Madeleine Les Appalaches Les Basques Les Chenaux Les Collines-de-l'Outaouais Les Etchemins Les Jardins-de-Napierville Les Laurentides Les Maskoutains Les Moulins Les Pays-d'en-Haut Les Sources Levis Longueuil Lotbiniere Mekinac Manicouagan Maria-Chapdelaine Maskinonge Matane Matawinie Memphremagog Minganie Mirabel Montcalm Montmagny Montreal Nicolet-Yamaska Papineau Pontiac Portneuf Quebec Rimouski-Neigette Riviere-du-Loup Robert-Cliche Roussillon Rouville Rouyn-Noranda Saguenay Sept-Rivieres Shawinigan Sherbrooke Temiscamingue Temiscouata Therese-De Blainville Trois-Rivieres Vaudreuil-Soulanges |
Abitibi MRC Abitibi-Ouest MRC Acton MRC Antoine-Labelle MRC Argenteuil MRC Arthabaska MRC Avignon MRC Le Golfe-du-Saint-Laurent MRC Beauce-Sartigan MRC Beauharnois-Salaberry MRC Bécancour MRC Bellechasse MRC Bonaventure MRC Brome-Missisquoi MRC Caniapiscau MRC Charlevoix MRC Charlevoix-Est MRC Coaticook MRC D'Autray MRC Deux-Montagnes MRC Drummond MRC Gatineau TE Eeyou Istchee Baie-James TE Joliette MRC Kamouraska MRC Kativik AR L'Assomption MRC L'Érable MRC L'Île-d'Orléans MRC L'Islet MRC La Côte-de-Beaupré MRC La Côte-de-Gaspé MRC La Haute-Côte-Nord MRC La Haute-Gaspésie MRC La Haute-Yamaska MRC La Jacques-Cartier MRC La Matapédia MRC La Mitis MRC La Nouvelle-Beauce MRC La Rivière-du-Nord MRC La Tuque TE La Vallée-de-l'Or MRC La Vallée-de-la-Gatineau MRC La Vallée-du-Richelieu MRC Lac-Saint-Jean-Est MRC Marguerite-D'Youville MRC Laval TE Pierre-De Saurel MRC Le Domaine-du-Roy MRC Le Fjord-du-Saguenay MRC Le Granit MRC Le Haut-Richelieu MRC Le Haut-Saint-François MRC Le Haut-Saint-Laurent MRC Le Rocher-Percé MRC Le Val-Saint-François MRC Les Îles-de-la-Madeleine MRC Les Appalaches MRC Les Basques MRC Les Chenaux MRC Les Collines-de-l'Outaouais MRC Les Etchemins MRC Les Jardins-de-Napierville MRC Les Laurentides MRC Les Maskoutains MRC Les Moulins MRC Les Pays-d'en-Haut MRC Les Sources MRC Lévis MRC Longueuil TE Lotbinière MRC Mékinac MRC Manicouagan MRC Maria-Chapdelaine MRC Maskinongé MRC Matane MRC Matawinie MRC Memphrémagog MRC Minganie MRC Mirabel TE Montcalm MRC Montmagny MRC Montréal TE Nicolet-Yamaska MRC Papineau MRC Pontiac MRC Portneuf MRC Québec TE Rimouski-Neigette MRC Rivière-du-Loup MRC Robert-Cliche MRC Roussillon MRC Rouville MRC Rouyn-Noranda TE Saguenay TE Sept-Rivières MRC Shawinigan TE Sherbrooke TE Témiscamingue MRC Témiscouata MRC Thérèse-De Blainville MRC Trois-Rivières TE Vaudreuil-Soulanges MRC |
Saskatchewan |
Old subdivisions | New subdivisions |
Division No. 1 Division No. 2 Division No. 3 Division No. 4 Division No. 5 Division No. 6 Division No. 7 Division No. 8 Division No. 9 Division No. 10 Division No. 11 Division No. 12 Division No. 13 Division No. 14 Division No. 15 Division No. 16 Division No. 17 Division No. 18 |
Rural Municipality of Aberdeen Rural Municipality of Abernethy Rural Municipality of Antelope Park Rural Municipality of Antler Rural Municipality of Arborfield Rural Municipality of Argyle Rural Municipality of Arlington Rural Municipality of Arm River Rural Municipality of Auvergne Rural Municipality of Baildon Rural Municipality of Barrier Valley Rural Municipality of Battle River Rural Municipality of Bayne Rural Municipality of Beaver River Rural Municipality of Bengough Rural Municipality of Benson Rural Municipality of Big Arm Rural Municipality of Big Quill Rural Municipality of Big River Rural Municipality of Big Stick Rural Municipality of Biggar Rural Municipality of Birch Hills Rural Municipality of Bjorkdale Rural Municipality of Blaine Lake Rural Municipality of Blucher Rural Municipality of Bone Creek Rural Municipality of Bratt's Lake Rural Municipality of Britannia Rural Municipality of Brock Rural Municipality of Brokenshell Rural Municipality of Browning Rural Municipality of Buchanan Rural Municipality of Buckland Rural Municipality of Buffalo Rural Municipality of Calder Rural Municipality of Caledonia Rural Municipality of Cambria Rural Municipality of Cana Rural Municipality of Canaan Rural Municipality of Canwood Rural Municipality of Carmichael Rural Municipality of Caron Rural Municipality of Chaplin Rural Municipality of Chester Rural Municipality of Chesterfield Rural Municipality of Churchbridge Rural Municipality of Clayton Rural Municipality of Clinworth Rural Municipality of Coalfields Rural Municipality of Colonsay Rural Municipality of Connaught Rural Municipality of Corman Park Rural Municipality of Cote Rural Municipality of Coteau Rural Municipality of Coulee Rural Municipality of Craik Rural Municipality of Cupar Rural Municipality of Cut Knife Rural Municipality of Cymri Rural Municipality of Deer Forks Rural Municipality of Douglas Rural Municipality of Duck Lake Rural Municipality of Dufferin Rural Municipality of Dundurn Rural Municipality of Eagle Creek Rural Municipality of Edenwold Rural Municipality of Elcapo Rural Municipality of Eldon Rural Municipality of Elfros Rural Municipality of Elmsthorpe Rural Municipality of Emerald Rural Municipality of Enfield Rural Municipality of Enniskillen Rural Municipality of Enterprise Rural Municipality of Estevan Rural Municipality of Excel Rural Municipality of Excelsior Rural Municipality of Eye Hill Rural Municipality of Eyebrow Rural Municipality of Fertile Belt Rural Municipality of Fertile Valley Rural Municipality of Fillmore Rural Municipality of Fish Creek Rural Municipality of Flett's Springs Rural Municipality of Foam Lake Rural Municipality of Fox Valley Rural Municipality of Francis Rural Municipality of Frenchman Butte Rural Municipality of Frontier Rural Municipality of Garden River Rural Municipality of Garry Rural Municipality of Glen Bain Rural Municipality of Glen McPherson Rural Municipality of Glenside Rural Municipality of Golden West Rural Municipality of Good Lake Rural Municipality of Grandview Rural Municipality of Grant Rural Municipality of Grass Lake Rural Municipality of Grassy Creek Rural Municipality of Gravelbourg Rural Municipality of Grayson Rural Municipality of Great Bend Rural Municipality of Griffin Rural Municipality of Gull Lake Rural Municipality of Happy Valley Rural Municipality of Happyland Rural Municipality of Harris Rural Municipality of Hart Butte Rural Municipality of Hazel Dell Rural Municipality of Hazelwood Rural Municipality of Heart's Hill Rural Municipality of Hillsborough Rural Municipality of Hillsdale Rural Municipality of Hoodoo Rural Municipality of Hudson Bay Rural Municipality of Humboldt Rural Municipality of Huron Rural Municipality of Indian Head Rural Municipality of Insinger Rural Municipality of Invergordon Rural Municipality of Invermay Rural Municipality of Ituna Bon Accord Rural Municipality of Kellross Rural Municipality of Kelvington Rural Municipality of Key West Rural Municipality of Keys Rural Municipality of Kindersley Rural Municipality of King George Rural Municipality of Kingsley Rural Municipality of Kinistino Rural Municipality of Lac Pelletier Rural Municipality of Lacadena Rural Municipality of Laird Rural Municipality of Lajord Rural Municipality of Lake Alma Rural Municipality of Lake Johnston Rural Municipality of Lake Lenore Rural Municipality of Lake of the Rivers Rural Municipality of Lakeland Rural Municipality of Lakeside Rural Municipality of Lakeview Rural Municipality of Langenburg Rural Municipality of Last Mountain Valley Rural Municipality of Laurier Rural Municipality of Lawtonia Rural Municipality of Leask Rural Municipality of Leroy Rural Municipality of Lipton Rural Municipality of Livingston Rural Municipality of Lomond Rural Municipality of Lone Tree Rural Municipality of Longlaketon Rural Municipality of Loon Lake Rural Municipality of Loreburn Rural Municipality of Lost River Rural Municipality of Lumsden Rural Municipality of Manitou Lake Rural Municipality of Mankota Rural Municipality of Maple Bush Rural Municipality of Maple Creek Rural Municipality of Mariposa Rural Municipality of Marquis Rural Municipality of Marriott Rural Municipality of Martin Rural Municipality of Maryfield Rural Municipality of Mayfield Rural Municipality of McCraney Rural Municipality of McKillop Rural Municipality of McLeod Rural Municipality of Meadow Lake Rural Municipality of Medstead Rural Municipality of Meeting Lake Rural Municipality of Meota Rural Municipality of Mervin Rural Municipality of Milden Rural Municipality of Milton Rural Municipality of Miry Creek Rural Municipality of Monet Rural Municipality of Montmartre Rural Municipality of Montrose Rural Municipality of Moose Creek Rural Municipality of Moose Jaw Rural Municipality of Moose Mountain Rural Municipality of Moose Range Rural Municipality of Moosomin Rural Municipality of Morris Rural Municipality of Morse Rural Municipality of Mount Hope Rural Municipality of Mount Pleasant Rural Municipality of Mountain View Rural Municipality of Newcombe Rural Municipality of Nipawin Rural Municipality of North Battleford Rural Municipality of North Qu'Appelle Northern Saskatchewan Administration District Rural Municipality of Norton Rural Municipality of Oakdale Rural Municipality of Old Post Rural Municipality of Orkney Rural Municipality of Paddockwood Rural Municipality of Parkdale Rural Municipality of Paynton Rural Municipality of Pense Rural Municipality of Perdue Rural Municipality of Piapot Rural Municipality of Pinto Creek Rural Municipality of Pittville Rural Municipality of Pleasant Valley Rural Municipality of Pleasantdale Rural Municipality of Ponass Lake Rural Municipality of Poplar Valley Rural Municipality of Porcupine Rural Municipality of Prairie Rose Rural Municipality of Prairiedale Rural Municipality of Preeceville Rural Municipality of Prince Albert Prince Albert National Park Rural Municipality of Progress Rural Municipality of Reciprocity Rural Municipality of Redberry Rural Municipality of Redburn Rural Municipality of Reford Rural Municipality of Reno Rural Municipality of Riverside Rural Municipality of Rocanville Rural Municipality of Rodgers Rural Municipality of Rosedale Rural Municipality of Rosemount Rural Municipality of Rosthern Rural Municipality of Round Hill Rural Municipality of Round Valley Rural Municipality of Rudy Rural Municipality of Saltcoats Rural Municipality of Sarnia Rural Municipality of Saskatchewan Landing Rural Municipality of Sasman Rural Municipality of Scott Rural Municipality of Senlac Rural Municipality of Shamrock Rural Municipality of Shellbrook Rural Municipality of Sherwood Rural Municipality of Silverwood Rural Municipality of Sliding Hills Rural Municipality of Snipe Lake Rural Municipality of Souris Valley Rural Municipality of South Qu'Appelle Rural Municipality of Spalding Rural Municipality of Spiritwood Rural Municipality of Spy Hill Rural Municipality of St. Andrews Rural Municipality of St. Louis Rural Municipality of St. Peter Rural Municipality of St. Philips Rural Municipality of Stanley Rural Municipality of Star City Rural Municipality of Stonehenge Rural Municipality of Storthoaks Rural Municipality of Surprise Valley Rural Municipality of Sutton Rural Municipality of Swift Current Rural Municipality of Tecumseh Rural Municipality of Terrell Rural Municipality of The Gap Rural Municipality of Three Lakes Rural Municipality of Tisdale Rural Municipality of Torch River Rural Municipality of Touchwood Rural Municipality of Tramping Lake Rural Municipality of Tullymet Rural Municipality of Turtle River Rural Municipality of Usborne Rural Municipality of Val Marie Rural Municipality of Vanscoy Rural Municipality of Victory Rural Municipality of Viscount Rural Municipality of Wallace Rural Municipality of Walpole Rural Municipality of Waverley Rural Municipality of Wawken Rural Municipality of Webb Rural Municipality of Wellington Rural Municipality of Weyburn Rural Municipality of Wheatlands Rural Municipality of Whiska Creek Rural Municipality of White Valley Rural Municipality of Willner Rural Municipality of Willow Bunch Rural Municipality of Willow Creek Rural Municipality of Willowdale Rural Municipality of Wilton Rural Municipality of Winslow Rural Municipality of Wise Creek Rural Municipality of Wolseley Rural Municipality of Wolverine Rural Municipality of Wood Creek Rural Municipality of Wood River Rural Municipality of Wreford |
Yukon |
Old subdivisions | New subdivisions |
Yukon | Yukon |